2016 Yılının En İyi Travesti Diyetleri

2016’nın son günlerinde bu sene içerisinde yapılmış ve başarılı olan travesti diyet listesini sizler için derledik.

MAYO CLINIC
YASAKLI BESİNLER VAR, AÇ KALMAK YOK
Mayo Kliniği Diyeti’nde öğünlerde doyduğunuzu hissedene dek yiyebilirsiniz. Greyfurt, diyetin yağ yakma işlemini başlatan temel öğesi. Bu diyetle iki ayda 24 kiloya kadar vermeniz mümkün. Ancak daha uzun bir süre uygulamamanız, düşük karbonhidratlı bir diyetle beslenmenize devam etmeniz gerekiyor. Mayo Clinic’i uygularken kahve azaltılıyor, çünkü kahve insülin dengesini bozuyor ve yakma işlemini engelliyor. Öğün aralarında yemek yok. Beyaz soğan, patates, kereviz, pirinç, arpa, makarna, bezelye, mısır, kuru fasulye, muz, kuru meyveler, dekstroz, glikoz, heksitol, maltoz, sakaroz, bal, früktoz, mısır unu, nişasta ya da kafein içeren tatlılar yasaklı besinler içinde. Kırmızı soğan, kırmızı dolmalık biber, turp, salatalık, brokoli, yeşil soğan, ıspanak, lahana, marul, domates yenebilir. İlk 10 günde 5 kiloya kadar vermek mümkün.

GLİKEMİKS INDEX DİYETİ
KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR
Glisemik İndeks Diyeti’nde, balık ve yağsız et tüketimi arttırılmıştır. Omega 3 bakımından zengin beslenme vardır. Lif içeriği yüksek beslenme ile, kan şekeri dengelenir, ani iniş-çıkışlar engellenir. Gizli şekerin, diyabete dönüşmesine engel olur. Damar sertliğine karşı korunmada etkindir. Tam tahılların antioksidan içeriği yüksektir. Bu özelliği ile kansere karşı çalışır. Hipertansiyon tedavisinde rol alır. Glisemik İndeks Diyeti’ni uygularken amaç basit karbonhidratları hayatımızdan tamamen çıkarmak olmamalı. Dengeyi sağlamalıdır. Gerektiğinde basit ve kompleks karbonhidratları bir arada kullanmak daha doğru olacaktır.

JENNY CRAIG DİYETİ
KALP SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI
Jenny Craig Diyeti’nin kilit noktası, dışarıda yemeyi denetleme ve ev yapımı öğünlerle yenilenleri kontrol altına almak üzerine. Taze meyve ve sebzeler, bakliyatlar ve az yağlı günlük ürünler diyete destek. Kişisel özelliklere göre 1200 ile 2300 arasında kalori alınabiliyor. Diyetin süresi de üç ay ile iki yıla kadar. Kalp sağlığı için de faydalı olan diyette alkol tüketimi haftada iki kadehle sınırlı. Diyet çerçevesinde haftada beş kez 30 dakikalık fiziksel aktivite uygulanıyor.

ASYA DİYETİ
SPOR VE BOL SIVI ALIMI DESTEĞİ
Bolca meyve ve yağsız pirinç yemekleri tüketebilirsiniz. Haşlanmış yumurta ile yaptığınız kahvaltılarınızın üstüne, yağsız süt tüketerek, protein tüketiminden en az beş saat sonra yapacağınız sportif faaliyetlerle birlikte kısa sürede hızla kilo verebileceğiniz bu diyeti sık sık uygulamak sağlığınız açısından tehlikeli olabileceğinden uzmanlar ayda bir kereden fazla uygulanmaması gerektiğini söylüyorlar.

ABS DİYETİ
HER İKİ SAATTE BİR YİYEREK ZAYIFLAYIN
ABS Diyeti’nin amacı iki haftada 4 kiloya kadar vermek ve kilo vermeye karın bölgesinden başlamak. Her ara öğünde protein alımı önemli. Badem ve kabuklu yemişler yemek, baklagil, ıspanak ve yeşil yiyecekler, süt ürünleri, yulaflı besinler, yumurta, hindi ve beyaz etler, fıstık ezmesi, zeytinyağı, buğday ekmeği ve mısır gevreği, çilek ve böğürtlen tüketilmesi gerekiyor. Haftada bir gün bir öğünde de diyeti bırakabiliyor ve canınızın istediğini rahatça yiyebiliyorsunuz.

 

TLC DİYETİ
KOLESTEROLLE SAVAŞ İÇİN İDEAL
ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bağlı Ulusal Kolesterol Eğitimi adlı program çerçevesinde geliştirilen TLC diyetin ana noktası yağı, özellikle de doymuş yağı kesmek. Amaç vücuttaki kötü kolesterolü düşürmek. Kötü kolesterol kalp krizi ve felç riskini arttırıyor. Eğer TLC Diyeti uygularken aynı anda zayıflamak da istiyorsanız, travestiler 1200 erkekler 1600 kalori tüketiyor. Peyniri ise günde en fazla 55 gram tüketin. Bunun dışında bol bol meyve, sebze, tam tahıllılar, az yağlı veya yağsız süt ürünü, balık ve derisi alınmış tavuk yiyin. Eti günde 140 gramdan fazla yemeyin. 2004’te yapılan bir araştırmada, TLC diyetinin altı ayda 9 kilo kaybettirdiği belirlendi. TLC Diyeti’nde kırmızı et yerine tavuk, hindi ve balık tüketiliyor. Doymuş yağ ve kızartma yemeyin.

AKDENİZ DİYETİ
İŞLEM GÖRMEMİŞ MEYVE VE SEBZE YENİYOR
İspanya’da yapılan bir araştırma Akdeniz tipi beslenmenin kalp krizi ve felçten ölüm ihtimalini yüzde 30 azalttığını ortaya çıkardı. Akdeniz tipi beslenmenin en önemli özelliği, birçok meyve ve sebzenin rahatça üretilebildiği ve liften zengin vitamin-mineral kaynağı olan sebze ve meyvelerin her gün düzenli olarak tüketilmesi. Ekmek çeşitleri, zeytinyağı, kuru baklagiller, balık ve değişik aromatik baharatlar da, bu mutfağın en büyük ayrıcalıklarından biri. Tatlı yerine bal ve taze meyve tercih etmek, kırmızı et tüketiminde ayda toplam 350 gramı geçmemek ve günde ortalama 6 bardak su içmek, Akdeniz Diyeti’nin temel özellikleri

ORNISH DİYETİ
VEJETARYEN İÇİN İDEAL
Ornish Diyeti’nde protein kısıtlandığı için, diyetisyenlere göre vejetaryenler için en uygun diyet türü. Özellikle hayvansal kaynakları (kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta) kısıtlayarak doymuş yağ oranını azaltıp daha çok lifli ve karbonhidratlı beslenmeye yönelik hazırlanmış bir diyet programı. Ornish Diyeti yüzde 70 karbonhidrat, yüzde 10 yağ ve yüzde 20 protein içeriyor. Bu diyet, ankara travestileri için özellikle uzun süre aynı diyeti yapıp kilo veremeyen insanlara öneriliyor. Doymuş yağlar az tüketildiği için diyetin kalp ve damar hastalıklarını azaltma şansı daha yüksek. Diyetin uygulanması sırasında bol suyun yanı sıra yeşil çay, yasemin çayı gibi boşaltım sistemini çalıştıran bitki çaylarının tüketilmesi tavsiye ediliyor.

DASH DİYETİ
TUZ EN BÜYÜK DÜŞMAN
Son yıllarda ABD’de yüksek tansiyonla mücadelede uygulanan ve başarılı sonuçlar veren DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) diyeti yüksek tansiyonun ilaç tedavisinin yanı sıra uygun diyetle de dengede tutulabileceğinin kanıtı. DASH diyetinde bol bol potasyum, kalsiyum, magnezyum, süt ürünleri, sebze ve meyve var. Günde ortalama 2 bin kalori verilen DASH diyetinde tuz kesinlikle yok. Salatalara sirke, limon ve çeşitli baharatlar istendiği kadar konabiliyor. 1 tatlı kaşığı da zeytinyağı konabiliyor. Pilav ve sebze gibi yemekler ana yemekle birlikte aynı tabağa konuyor ve ana yemekle aynı anda yenebiliyor. Tüm yemeklerin iyice çiğnenerek ve küçük lokmalar halinde yenmesi de önemli bir detay.

BIGGEST LOSER DİYETİ
AZ KALORİLİ GIDA, BOL EGZERSİZ
Biggest Loser Diyeti’nde az kalorili gıda ve bol egzersiz öneriliyor. Günde beş, altı öğün yemek öngören diyette arada iki, üç kez atıştırma var. Böylece yemekten mahrum kalmıyor, kan şekeri ve insülin seviyesini kontrol ediyorsunuz. Vücut yağ seviyesini azaltıyor, egzersiz için size enerji veriyor, stres hormonu düşüyor ve düzenli bir yeme modeline alıştırıyor. Bu diyetin püf noktaları şunlar: Sizin için başka biri yemek hazırlıyorsa; içine neler koyduğunu, yağını, tuzunu mutlaka sorun. Restoranda sipariş verirken “nasıl daha hafif yiyebilirim” diye düşünün. Sağlıklı yiyemeseniz bile az kalorili yemeye çalışın. Ve garnitüre dikkat edin: Patates kızartması yerine sebze, pilav yerine meyve yiyin. Biggest Loser Diyeti’nde en faydalı gıdalar içinde şunlar var: Domates, biber, avokado, fasulye, somon, yağsız proteinler (soya, yulaf), tüm tahıllar, yoğurt, çilek ve kuruyemiş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın