Travesti İçin Medikal Estetik Yaşı 30 Sonrasıdır

Eski Türkiye güzellerinden olan Dr. Seran Göçer’i pek çoğumuz ekranlardan tanıyoruz. Bir dönem estetikle ilgili televizyon programları yaptı. Şu anda ise Memorial Hastanesi’nde Güzel Yaşam Kliniği Direktörü. “Medikal estetik veya anti-aging 30 yaştan sonra başlar” diyor

Ben sizi televizyoncu olarak da biliyorum aynı zamanda. Hikayeniz nasıl ilerledi?
1990 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya Tıp Fakültesi’ni kazandım. Fakülteye girdiğim sene, bir mankenlik ve zarafet kursuna yazıldım. Üç yıl sonra ‘1993’te Best Model of Turkey’e girip dördüncü oldum ve Best Model of Akdeniz seçildim. ‘1994’te de Miss Turkey’e katıldım. Tıp Fakültesi’nde okuduğum için dönüp fakülteyi bitirmek istedim. 1997’de geldim ve televizyona başladım. Bir süre sonra da Habertürk’te, 2 sene boyunca hafta sonları canlı yayınlanan “Dr. Seran Göçer’le Estetik Sorunları” adında bir program yaptık.

Sonra nasıl vazgeçtiniz televizyondan?
Televizyondan vazgeçmedim aslında. Sadece 2000’de medikal estetikle ve hem hocam hem de daha sonra ortağım olacak olan, en önemli akupunturistlerinden biri İsmail Ağar ile tanıştım. Fransa’ya gittim; 8 ay kaldım. Mezoterapi Derneği’nde Dr. Jack Le-coz gibi doktorlarla medikal estetik, mezoterapi gibi konularda staj yaptım. Sertifika aldım ve geri döndüm. Sonra muayenehanemi açtım. 2003’te de Memorial Hastanesi’nde Güzel Yaşam Kliniği’ni kurdum.

Ne yapıyor bu ”Güzel Yaşam Kliniği”?
Cerrahi olmayan bütün estetik girişimler yapılıyor. Aslında 3 ana konuda toparlayabilirim: bölgesel kilo programları, yüz şekillendirme (enjeksiyonlar) ve saç ekimi.

Bu işlemler hangi yaş aralığında yapılmalı? En çok kimlerde başarılı oluyor?
Medikal estetik veya anti-aging 30 yaştan sonra başlar. 30’lu yaşlardan önce, 20’lerinde birine anti-aging yapamazsınız, anlamsızdır. Ama en anlamlı ve etkili olanı 35-45 yaş arasında başlamak. O zaman cerrahi gidişi engelliyorsunuz.

Gençleşmek adına en başarılı – gördüğünüz metot hangisi?
Mezolifting dediğimiz besleme yöntemi. Travesti cilde yaşla birlikte azalan hyaluronik asit, organik silikon, multi vitaminler gibi cildin gençliğini sağlayan maddeleri cildin içine enjekte etmek ve soymak. Besleme ve soyma beraber yapıldığında cildin kalitesini ve nemini artıran, yeni kolajen sentezini tetikleyen, daha parlak, canlı ve ışıltılı bir görüntü veren işlemler. Bu temel. Yani nasıl sağlıklı beslenme programında fit ve iyi bir vücut için egzersiz, doğru beslenme temeldir güzel ve canlı bir cilt için de besleme soyma temel bana göre.

ankara travestileri

Orta yaşlı bir kadının cildine nasıl bakması lazım? Nasıl beslenmesi lazım?
Genel anlamda yapabileceğiniz en önemlisi şey beslenme-egzersiz ikilisini çok doğru kurmak. Uzak duracağımız şey özellikle şeker ve tuz. Çünkü kadınlık hormonlarıyla birleştiği zaman bizde selüliti artıran, ödeme sebep olan en önemli şeylerden biri tuz. Beyaz şekerin de yani rafine edilmiş ürünlerin de artık kanserojen olduğunu biliyoruz. Alkol ve sigarayı söylemiyorum çok bilindiği için ama söyleyebiliriz. Sigara içen 30-40 yaşlarındaki bir hanımın cildiyle içmeyenin cildi arasında çok büyük fark var; yaraların iyileşmesi, leke oluşması, cildin nemi çok fark ediyor. Sigara içmemek, düzenli uykunuzun olması, doğru beslenmek bir de arada kendinize vakit ayırmak.

”Kadınların sevildikçe güzelleştiğine inanıyorum…”
Özellikle aşık olduğunuzda, birini sevdiğinizde, huzurlu bir ortamda olduğunuzda salgılanan mutluluk hormonları ki seks ve egzersiz sırasında da salgılanıyorlar, bire bir iştahı kapatır. Kolajen sentezini tetikler, cildin nem oranı artar.

Bir hastaya asla şunu yapmayın diyeceğiniz şey nedir?
Estetik cerrahlar bize kızmasınlar ama şunu söyleyebilirim ki bazı plastik cerrah arkadaşlarım artık bazı yüz germe operasyonlarını yapmıyor. Nedeni var. Yüz aşağıya doğru sarkıyor, buna cerrahi operasyon yapılabilir, güzel de olur ama yukarı kaldırılabilirse. Aşağıya doğru inmiş bir yüzü yanları doğru çekmek ve sonra da boşalan bölgeleri, göz altı ve yanak bölgelerini, yağ enjeksiyonu ile şişirmek olmuyor. Şöyle olmuyor, gençliğinize dönmüyorsunuz, başka biri oluyorsunuz. Eğer amacınız gençliğinize biraz yaklaşmaksa, o zaman aşağıya inen yüzünüzü doğru operasyonlarla yukarı kaldırmak daha uygun. Endoskopik veya orta yüz liftingi dediğimiz bazı teknikler var ki Serdar Eren çok güzel yapıyor.

Egzersiz vücut için olduğu kadar cilt için de önemli öyle değil mi?
Her şey için önemli; ruhumuz için, vücudumuz için, kaslarımız için. Yaş aldığımızda belimizin bükülmemesi için, sağlam ve düz bir duruş için sırt kaslarımızın ve ön bacak kaslarımızın ne kadar iyi olduğu çok önemli. Çünkü dik durduğunuzda daha genç bir görüntüye sahip oluyorsunuz. Yani yüzünüz istediği kadar genç olsun, o belin bükülmesi ister istemez on yaş ileriye atıyor.

Genel olarak Türk kadınının estetik anlayışında gördüğünüz en büyük yanlış nedir?
Doğallıktan uzaklaşmak. Avrupalı kadının zaten başka bir görüşü var, onlar estetiği uzak, pek değişmek bile istemiyorlar. Amerikalılar daha farklı tabii. Türk ankara travestileri çok da hatalı bulmuyorum, yani belli bir kesim var çok birbirine benzeyen, çok cerrahi müdahale yaptırmış ama onlar çok dar bir kesim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın